Saint Martin's College class of 2003 graduates announced

Thursday, May 8, 2003

Lacey, Wash. - Saint Martin’s College 2003 Commencement will be at 1 p.m. Saturday, May 10. Delivering the valedictory speech will be Michael Smith, Tumwater, who is receiving a bachelor of science degree in mathematics and computer science. Also speaking will be Phillip “Phil” Partington, Bothell, class speaker. This year’s salutatorian is Timothy John “T.J.” Underwood of Chehalis.

Saint Martin’s is an independent, Roman Catholic coeducational college founded by the Benedictine Order. About 1,000 students are enrolled on its main campus and about 600 more in programs at the college’s military extension campuses at nearby Fort Lewis Army Post and McChord Air Force Base. The college offers a full range of baccalaureate and graduate degree programs.

The 365-member Class of 2003 includes May, December 2001 and prospective August graduates. On the list below, graduates with a (D) following their name completed their degrees in December. Those with an (A) will complete their degree requirements in August. The student with a ( * ) is receiving two degrees.

SAINT MARTINS COLLEGE CLASS OF 2003

Bachelor of Arts
Name Major(s) Hometown
Edward Alicea (A) Social studies Puyallup
Dawn Marie Andino Business administration Olympia
Jose’ Lius Arevalo Business administration Lacey
Hiroshi Asaga (D) Political science Tokyo, Japan
Philip Todd Ayles (D) Criminal justice Dayton, Ohio
Mark Anthony Babauta Accounting Lacey
Erick Vielgo Balais Criminal justice Lacey
Rachael Allan Barger (D) Elementary education Roy
Melissa Lousie Barth (A) Accounting Milwaukee, Wis.
Elizabeth Guerin Bates (A) Psychology Bedford, Va.
Daniel Joseph Bauer Accounting Bend, Ore.
Ronald James Baugh-Schlossberg History/political science Olympia
Jonessa Lynn Bellamy (D) Elementary education Montesano
Johnny Jalmer Benson Psychology Rosemont, Minn.
Mary E Bertolani (D) Community services Shelton
Jason Howard Biel (D) Criminal justice Fort Lewis
Erika Michelle Bounds (D) Psychology Laurel, Miss.
Angela Marie Boyge Business administration Tacoma
Amberlynn Leslie Brooks (D) Criminal justice Auburn
Roy B. Brush Jr. Political science Brattleboro, Vt.
Randi Lynn Burke (D) Criminal justice Lakewood
Robert Franklin Buse Business administration Olympia
Richard R. Caldwell (D) Criminal justice Tacoma
William Sterling Callicoat Jr. Business administration Olympia
Willie Kenneth Carley Political science Oakland, Calif.
Jamie Lynne Carlson Criminal justice/Sociology and cultural anthro. Anchorage, Alaska
Harrell Carmichael Jr. (D) Business administration Talladega, Ala.
Beth LeAnn Cato Business administration Marion, Va.
Kenneth Roger Chapman (D) Business administration Tacoma
Andrew John Cheney (D) Business administration Richland
Stephanie Bette Childress Business administration Olympia
Mattison Scott Chubb (D) Community services Central Point, Ore.
Carmen Melanie Clayton Psychology Gulfport, Miss.
Marianne L. Clear Psychology Chehalis
Matthew MacIver Conklin (D) Special education/Elementary education Olympia
Jennifer Lee Connely Business administration Lacey
Kathryn Jean Cook-Kardas Accounting Centralia
Michelle Rose Crawford Business administration Lacey
Julie K. Daniels Elementary education Olympia
Sandra V. Davis Business administration Germany
Amber Crystal DeBrot (D) Business administration Cheyenne, Wyo.
Mark Andrew DeLaurier English Oakville
Mary Patricia Delisle Accounting University Place
Alicia Danielle Denny (A) Business administration/Accounting Roy
Nicole Bridgette Dhanraj (D) Psychology Tacoma
Maria Luisa Diaz (D) Business administration Las Cruces, N.M.
Robin Kyndell Doubt Elementary education Lacey
Heather Shawn Dougherty (D) Pychology Mountlake Terrace
Christine Shastina Marie Easterbrook(D) Political science Red Bluff, Calif.
Cesar Ivan Egusquiza Business administration Peru
Marisa N. Espinoza (D) Business administration Lacey
Patricia Helena Evans Criminal justice Tacoma
Jonalee Comer Farris (D) Business administration St. Louis, Mo.
Branden Mark Florence Business administration Spokane
Bo Trevor Foulks (D) Business administration Seattle
Aaron Paul Fries Psychology Centralia
Luz Celenia Gadsden (D) Psychology Du Pont
DeAndre Lamont Garner (D) Criminal justice Palo Alto, Calif.
Jonna Marie Garza Business administration Milton
Jean Paul Gautreaux Political science New York, N.Y.
Brenda Elizabeth George Social studies Atlanta, Ga.
Nicholas Ryan Gibbs Business administration Gresham, Ore.
Amy Elizabeth Gloman (A) Business administration Olympia
Carlos Alberto Gonzalez (A) Business administration Toppenish
Andrew Allen Granbois (A) Business administration Olympia
Bryan Michael Grant Social studies/Secondary education Ontario, Canada
Yesim Graves Business administration Tumwater
Louisa Ann Guydish English Olympia
Michael Frederick Haderman (D) Criminal justice San Luis Obispo, Calif.
Lloyd Wallace Hall Jr. Business administration Lufkin, Texas
Sandra A. Hall (D) Criminal justice Edgewood, Md.
Denise Martha Hamilton Business administration Tenino
Aaron Scott Hare Business administration Federal Way
Sharmin Jean Hawley Business administration Lacey
Michael Fredrick Haynes (D) Business administration Olympia
Megan Rosalee Helton (A) Religious studies San Ramon, Calif.
Caroline Teresa Henry Accounting Du Pont
Carl Lee Hjeresen Elementary education Bend, Ore.
Fanci Jo Hofmann (D) Psychology Toledo
Aimee Christine Holt Psychology Kamiah, Idaho
Michelle Leone Howe Social studies Yelm
Anna Lee Hubbard Business administration Chehalis
Katrina Kathleen Iversen (D) Humanities Paris, France
Sabrina Safari James-Henry (D) Psychology Lakewood
Krystal Renee’ Jancze Criminal justice Portland, Ore.
Ferley Jaramillo-Arenas (D) Business administration Olympia
Matthew S. Jenks Business administration Olympia
Neal Dain Jennings (D) Criminal justice/Psychology Olympia
Jennifer Alice Johnston (D) Social studies Lacey
Willie Lee Jones Criminal justice Wasilla, Alaska
Sharail Rachel Jordan (A) Accounting Brooklyn, N.Y.
Alethea Marie Keith-Pyhala Psychology Elma
Robert Shawn Kemper Business administration Amity, Ore.
James William Kenan Jr Business administration Teachey, N.C.
Daniel R. Kern (D) Psychology Camas
L.C. Kern Psychology/Business administration Omaha, Neb.
Suman Khanijow (A) Business administration Fremont, Calif.
Benjamin James Kirk (D) Business administration Olympia
Gina Michelle Klackner Music Tacoma
Mary Rose Krieger Psychology Lacey
Jennifer Joy Langer Elementary education Lakewood
William Anthony Langley Criminal justice Fort Worth, Texas
Deborah Kae LaRowe-Prado (D) Psychology Circle, Mont.
Ekaterina Alexandrovna Lashko (D) Business administration Russia
Matthew Leo Ledford (D) Psychology Olympia
Bryan Scott Leyster (D) Business administration Olympia
Amber Renee’ Lincoln Business administration Puyallup
Nicolas Ward Lind (D) Community services Mount Vernon
Mechele K. Linehan Psychology Olympia
Martha Jean Longino Psychology Clarksdale, Miss.
Jonathan Eric Love Psychology Lakewood
Kelley Marie Loveland (D) Elementary education Du Pont
Serafina Andrea Lugo (D) Psychology Encino, Calif.
Heather Covington Malroy Theatre arts/Music Olympia
Yvonne Carol Martin Business administration/
Accounting
New London, Conn.
Daniel F. Martinson Business administration Olympia
Nina Hideko Maus (A) Accounting Lakewood
David Michael Maywhort (D) Elementary education Jacksonville, Fla.
Anna Maria McClure (A) Political science York, Penn.
Julie Annette McCool (D) Business administration Modesto, Calif.
Janelle Denise McCoy Special education/Elementary education Puyallup
Minerva V. McDonald (D) Criminal justice Gulf Breeze, Fla.
Tina Maria McManus (D) Psychology Tacoma
Jane Molenda Accounting Lakewood
Angelica Catherine Monet (D) Accounting Oakland, Calif.
Chad Jason Moon Community services Lakewood
Kristen Eileen Moore-Brown Political science Lahambra, Calif.
Michael Sean Morris (D) Elementary education Olympia
Christina Ann Morrison Business administration Lacey
Elizabeth Diane Mutchko Social studies Shelton
Stephanie Ann Neilson (D) Elementary education Onalaska
Deborah Ann Neu (D) Business administration Eagle River, Alaska
Kevin Scott Neubert Business administration Olympia
Susan F. Fernandez-Newby Business administration Spanaway
Tomoyuki Ishida Nishiyama (A) Business administration Olympia
Marc Charles Nyberg (D) Criminal justice Orange Park, Fla.
Cheryl Marie O’Neal (D) Business administration Olympia
Kathleen Lenora O’Neill Religious studies/English Olympia
Brian Keith O’Sullivan Accounting Lacey
Hironori Oba Religious studies Kobe, Japan
Dustin Mathew Olson (D) Business administration Portland, Ore.
Sharlene Nicole Paris Business administration Olympia
Peggy J. Parish (D) Business administration/
Accounting
Olympia
Michael Thomas Parker Business administration Colorado Springs, Colo.
Phillip Joseph Partington English Bothell
Daniela Payne Business administration Wurzburg, Germany
Sarah April Payne (D) Psychology Tenino
Maritsa Perez Williams (A) Business administration Tacoma
Rossana Elizabeth Perez Psychology San Francisco, Calif.
Amy Denise Paige Phillips Political science Louisville, Ky.
Jessica Marie Pierce Business administration Tacoma
Nicole Brianne Potucek Criminal justice/Psychology Tacoma
Sarah Jeanne Prindle (D) Elementary education Bonney Lake
Marisa Marie Purcell (D) Elementary education Lacey
Kimberly Anne Rajcich Elementary education Aberdeen
Beatrice Marie Rembert Psychology Miami, Fla.
Christine Reyna Maxwell Psychology Corpus Christi, Texas
Sang Soon Richards Psychology Du Pont
Sheila Marie Roberson Psychology Tacoma
Tustiva T. Rowe Psychology Tacoma
Robert C Russell (A) Business administration Lacey
Jeremy Patrick Russey (D) Criminal justice Vernal, Utah
Kimberly Dawn Russo (D) Psychology/Criminal justice Lacey
Patricia Faye Rutledge (D) English Cinebar
Joni Christine Sanchez (D) Business administration Olympia
Ricky E. Sanders Criminal justice Clayton, N.C.
Yvette Rene Savage (A) Business administration Lacey
Julie Marie Schmidt Criminal justice Lakewood
Rebecca Ellen Snyder Schonwald Community services Modesto, Calif.
Damon T. Schwan (D) Psychology Fargo, N.D.
Erlinda F. Sharpe (D) Business administration Olympia
Carla Marie Simms (A) Business administration Parkland
Chanelle Meriah Smith (D) Business administration North Bend, Ore.
Matthew J. Smith Psychology Lacey
Sean Rafael Smith Business administration Lacey
David Ray Snellgrove Accounting Chehalis
Nan S. Space Business administration Puyallup
Kyle David Sprague English/Secondary education Centralia
Heather Louise Sprague (D) Elementary education Centralia
Igor Srenk* (D) Business administration Zagreb, Croatia
Amy Christine Stafford Community services Tumwater
Daniel Elton Stetler Business administration Spanaway
Robert Wayne Stevens Business administration San Bernardino, Calif.
Tyson James Stroh Criminal justice Bonney Lake
MaryAnn Sullivan Social studies Olympia
Malinda Kay Swanson Business administration Moorpark, Calif.
Irene P. Tagala Political science/Criminal justice Puyallup
Sara Marie Teague Political science Rainier
Terry Lynn Thayer (D) Social studies University Place
Sarah Lynn Thomas (D) Elementary education Tumwater
Melissa Nicole Tillinghast Criminal justice Olympia
Anthony Wayne Tinnell Psychology Lubbock, Texas
Johnny Lang Touchstone(D) Business administration Edmond, Okla.
Lacey Lou Tough-Maloney Psychology Cut Bank, Mont.
Callin L. Tracy Mathematics Olympia
Jonathan D. Trampel (D) Accounting Graham
My-Hanh Thi Tran Business administration Lacey
Jenniffer Janine Trinidad (D) Elementary education Lacey
Tiffany Rachel Updegraff (A) Psychology Lacey
Marlo Marie Urdahl Business administration Cheney
Jacquelyn Van Vegter Business administration Canton, Ohio
Julius Vila (A) Psychology/Business administration San Francisco, Calif.
Leon Washington Elementary education Lacey
Agnes Augusta Watkins (D) Community services St. Thomas, Virgin Islands
Sarah Laureen Wickstrom (D) Elementary education Olympia
Staci Elaine Wiese (D) Elementary education Olympia
David Wallace Wilkerson (D) Business administration/ Accounting University Place
Janelle Lou Williams English Olympia
Michael Allen Williams (D) Business administration Chehalis
Vonteice Rosalind Williams Community services Brooklyn, N.Y.
Amity Christine Stewart Williamson Psychology Powell Butte, Ore.
Mary Margaret Worthen Special education Puyallup
Emily Anne Yellowlees (D) Elementary education Spokane
Dennie Eric Young (A) Criminal justice Milwaukie, Ore.
Katy Marie Zurfluh Business administration Graham
Bachelor of Science
Name Major(s) Hometown
Denise Kaye Adamson (D) Computer science Lacey
Amanda Lee Anderson Biology Enterprise, Ore.
Ely Jay Atienza (D) Computer science Stanton, Calif.
Anthony William Brown (A) Computer science Olympia
Christopher Allen Carpenter (A) Computer science Shelton
Kalisia Cox Biology Kingston, Jamaica
Jennifer Sara Cunningham Biology Tumwater
Yuliza Patricia Davila Biology Lacey
Cuerrero Pamintuan Francisco (D) Computer science The Philippines
Russel Sherman Harold Biology Tacoma
Jacob Wayne Heck Biology Ethel
Duykhang Minh Ho (A) Computer science Lacey
Mitchell Kahale O Na Ali’i Hokoana Computer science Honolulu, Hawaii
Christian Balthasar Kecht (A) Biology Lacey
Kathleen Marie Kneeland (D) Biology Oakville
Jennifer Marie Lathrop Mathematics/Secondary education Graham
Tyson Richard Magney Computer science Spokane
Christopher Michael Morrow Computer science Edmonds
Mary Elizabeth Phelps (D) Biology Olympia
Hedim Almeda Ramirez II Computer science Bremerton
Stuart E. Skyles (D) Computer science Prosser
Michael A. Smith Mathematics/Computer science Tumwater
Igor Srenk* (A) Computer Science Zagreb, Croatia
Brian Christopher Stein Chemistry/Mathematics Olympia
Sarah Elizabeth Trigg Biology Olympia
Jerome Huang Tso Biology Centralia
Lynn Marie Tu Biology Olympia
Timothy John Underwood Biology Chehalis
Mark W. West (D) Computer science Lakewood
Erin Todd Wilkins Computer science Spanaway
Bachelor of Science in Civil Engineering
Name Hometown
Khaled Abdulaziz Al-Hasawi (A) Kuwait
Khalifa Ahmad Alrashed Kuwait
Khaled Zanki Al-Zanki Kuwait
Waleed Khaled Al-Mohammed Ali Kuwait City
Nicholas David Bird Puyallup
Richard Baza Carandang Yona, Guam
Clinton Jon Carrico Olympia
Thomas Raymond Cromie (A) Gig Harbor
Chinh Duc Duong Tacoma
Joshua Haskell Earl (A) Maple Valley
Scott W. Gowan Elma
Ty Matthew Johnson Lacey
Aaron Scott Kulp Onalaska
Sam William Lawrence (D) Olympia
Jonathan I. Martin Olympia
Bachelor of Science in Mechanical Engineering
Name Hometown
Mohammad Darweesh Abbas Kuwait
Faisal S. Al-Ali Kuwait
Khaled Ebrahim Al-Buloushi Rymathia, Kuwait
Saud Abdulaziz Al-Hamian Kuwait
Yousef Yaqoub Alnaserallah (A) Kuwait
Fawaz Mahmoud Almutawah (A) Kuwait City
Michael John Covello (D) Port Orchard
Lesley Alfred Evans Tacoma
Christopher Lantz Hahn Santa Rosa, Calif.
Lon Emil Perplies (D) Lacey
Kristi Renee Rhoads Wyzik (A) Olympia
Amanda Snow Root Olympia
Joshua James Troedel Yelm
Sharona Ruth Wantland (A) Shelton
Master of Arts in Counseling Psychology
Name Hometown
Keri Lynn Anderson (A) Tacoma
Jane Ann Craig Olympia
Terry Lee Craig Olympia
Chasity Joy Culton (A) Olympia
Claudia Pinheiro Feio David (A) Lisbon, Portugal
Maryanne Haven Fast (A) Olympia
Anna Steinke Garcia (A) Farmville, Va.
Paulette Ann Haas (D) Auburn
Kim G. Halleck Longview
Donta Shermian Harper (D) Atlanta, Ga.
Norah Dee Jensen Olympia
Anna “Katy” Johnson (D) Olympia
Laura A. Johnson (D) Tacoma
Timothy Daniel Mallon Tacoma
Samuel H. McKinney (A) Spartanburg, S.C.
Marti Michelle Miller Chehalis
Heather Marie Moore McCleary
Janys Maureen Murphy (A) Olympia
Kathryn Goaslind Price (A) Olympia
Ann Kathleen Hamilton Shultz (A) Graham
Carmelita Angela Smith-Hastings (D) False Pass, Alaska
Gregory Wayne Twiddy Shelton
Jonna Jean VanDyk (A) Olympia
Michael K Waters Bremerton
Master of Business Administration
Name Hometown
Charma Lee Anderson Greeley, Colo.
Terry A. Anderson (A) Olympia
Angela Michelle Broome Puyallup
Richard Lee Broome Matthews, N.C.
Michael Paul Caldwell Jr. San Antonio, Texas
Nantambu Kwesi Carlock (A) Detroit, Mich.
Cathy Ann Cheatam Augusta, Ga.
Malcolm Arthur Collins Jr (D) Bingham, Maine
Joseph J.N. Cooper Olympia
Jason Howard Elliott (A) Lacey
Justin James Erickson Olympia
Jennifer Elizabeth Gianni (A) Olympia
Susan D Heltsley (A) Olympia
Robert James Hodgman Olympia
David Lee Hooper (D) Anchorage, Alaska
Arturo Julio Horton Huntington Beach, Calif.
Jennifer Lynn Houk Olympia
Rita A Johnson-Ness (A) Spanaway
Lynda Lea Kerns Olympia
Karen Lynn Kimmel Olympia
Andrew John Kowalski Sheboygan, Wis.
Kristine Marie Leonard (A) Lacey
Ronald Scott Lewis New York, N.Y.
Stephen Andrew Lomnicki (D) Olympia
William David Luond (A) Centralia
Kyle Austin Moe Santa Rosa, Calif.
Christopher Andrew Pelczar (A) Livonia, Mich.
Violeta Perales Mexico City
Matthew Allan Price (A) Lecanto, Fla.
Thomas William Price (D) Bozeman, Mont.
Jameel ElAlamin Shamsid-Deen Philadelphia, Pa.
Brent James Sibille Sunset, Louisiana
Carolyn Louise Simmonds Alba, Mich.
Pamela Lynn Simper (A) Tacoma
Michele Lynn Smith Olympia
Gordon K. Stephenson Salt Lake City, Utah
Jerry Jermaine Thomas Ozark, Ala.
Sheryl Threadcraft Tacoma
Henry Hall Triplett III Louisville, Ky.
Anita Lynette Willingham (D) Atlanta, Ga.
Daniel Matthew Zandell Chehalis
Haitao Zhu Wuhan, China
Master of Civil Engineering
Name Hometown
Donna K. Albert Lacey
Master of Education
Name Hometown
Michael Allen Dixon (D) Graham
Caroline Jean Johnson Olympia
Deborah Eva Blanche Leuschen Lacey
Kelly Jo Marsik Gig Harbor
Michael Duane Miller (D) Pendleton, Ore.
Jessica Lynn Denning-Morrish (D) Seattle
Kristie Traweek McCleary
Heather Johanna Williams (D) Lacey
Master in Teaching
Name Hometown
Trisha Nell Byrne Shelton
Analisa Cabe (D) Olympia
Russell Donald D’Card (A) Gig Harbor
Brendan Casey Fitzgerald North Portland, Ore.
Alfred Emory Harmon Jr. (A) Tacoma
Amanda Jean Leaverton Auburn
Nicole Graciela Seeley Olympia
Jon Ronald Sheriff Tacoma
Neal A. Wildrick Easton, Pa.
Master of Engineering Management
Name Hometown
Mark Allen Brandewie (A) Fircrest
David Allen Brock Kent
Nancy K. Deakins Olympia
Henry Chukwuemeka Egbuka (D) Tacoma
James Gray Firestine Jr. Puyallup
William Shawn McKee Tacoma
Mikhael Elias Nassif Portland, Ore.
Michael Glenn Taylor St. George, Utah

For more information:
Mary Law
Registrar
360-438-4356 or marylaw@stmartin.edu

Deanna Partlow
Senior editor; media relations coordinator
Saint Martin’s Office of Communication
360-438-4332 or dpartlow@stmartin.edu